Ten przysmak może być trucizną! Najbardziej toksyczna roślina 2025 roku dobrze znana Polakom
Ogród botaniczny w Hamburgu co roku ogłasza ranking najbardziej trujących roślin. Chce w ten sposób popularyzować wiedzę na temat różnego rodzaju żywności i skłaniać do dokonywania bardziej przemyślanych wyborów zakupowych. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że nawet wartościowe produkty spożywcze w pewnych sytuacjach mogą stać się trucizną zagrażającą zdrowiu.
Najbardziej trująca roślina 2025 roku wybrana
Pierwsze miejsce w rankingu najbardziej toksycznych roślin 2025 roku zajęło drzewo nerkowca, znane również jako nanercz zachodni, nerkowiec zachodni, orzech nanerczowy albo orzech cashew. Osiąga od ośmiu do nawet 12 metrów wysokości. Wytwarza owoce, tak zwane jabłka. To właśnie z nich wyrastają orzechy, którymi tak chętnie zajadają się mieszkańcy Europy, w tym również Polski. Orzechy nerkowca mają wiele cennych wartości odżywczych. Dostarczają sporych ilości białka i błonnika. Są ważnym elementem dobrze zbilansowanej diety. Jednak w pewnych sytuacjach mogą stać się toksyczne.
Kiedy orzechy nerkowca są trujące?
Eksperci z Ogrodu Botanicznego w Hamburgu przestrzegają przed spożywaniem surowych orzechów nerkowca. Nasiona oraz okrywająca je łupina zawierają olej kardolowy. Substancja ta jest silną trucizną. Może doprowadzić do zatrucia i silnych dolegliwości gastrycznych, takich jak na przykład ostre bóle brzucha. Co więcej, samo dotknięcie orzecha może mieć bardzo poważne konsekwencje i wywołać reakcje alergiczne porównywalne z oparzeniami drugiego stopnia. Dlatego warto zachować ostrożność i nie kupować orzechów nerkowca w postaci surowej, które nie zostały poddane obróbce termicznej. Mają je w ofercie niektóre sklepy internetowe.
Czy orzechy nerkowca z supermarketu są bezpieczne?
Orzechy nerkowca dostępne w ogólnej sprzedaży są bezpieczne i nie należy się ich obawiać. Zostały bowiem poddane obróbce termicznej, która unieszkodliwia toksyny. Trzeba jednak pamiętać, że produkty, jakie można dostać w sklepach, często są wzbogacane o dużą ilość cukru, soli oraz innych zbędnych dodatków. Dlatego warto dokładnie czytać etykiety nabywanych towarów i unikać wysokoprzetworzonych przekąsek.